PROJEKTY GARAŻY   PROJEKTY BUDYNKÓW GOSPODARCZYCH
 Nazwa projektu: KOD projektu:  
 Powierzchnia: małe do 60m2 duże powyżej 60m2
 Typ budynku: z poddaszem z podpiwniczeniem
z pomieszczeniem gosp. / ze składem drewna z wiatą
 Ilość stanowisk: 1 2 3 lub więcej
 Typ dachu: 1-spadowy 2-spadowy 4-spadowy
 Cena maksymalna:  


Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?
 
     Pomysł i chęci na budowę własnego domu nie wystarczą. Trzeba być świadomym tego, że z naszym planem wiąże się sporo formalności, które mamy obowiązek dopilnować i pozałatwiać.

Jeszcze przed kupnem projektu domu należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. W tejże decyzji lokalny organ administracji państwowej ma za zadanie określić ramowe parametry obiektu budowlanego. Chodzi tu o rodzaj budynku, typ zabudowy, minimalne odległości linii zabudowy od granic działki. Celem tego jest zachowanie tzw. ładu urbanistycznego. Po otrzymaniu wyżej wspomnianej decyzji należy zająć się kwestią projektowania.

Dzisiejszy rynek oferuje nam szereg gotowych projektów, z których warto skorzystać. Trzeba pamiętać jednak, że przy wyborze musimy mieć na uwadze wymogi określone w decyzji o warunkach zabudowy. Co więcej, bardzo istotne jest usytuowanie działki względem stron świata oraz to, jak umiejscowiony zostanie na niej budynek. Chodzi tutaj o zagwarantowanie prawidłowej funkcjonalności, takiej jak nasłonecznienie, dojazd czy zagospodarowanie ogródka.

Następnym krokiem jest zlecenie projektantowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia opracowania planu zagospodarowania działki. Jest to moment, w którym można dokonać pewnych zmian w projekcie, ale nie mogą one mieć wpływu na konstrukcję domu. Istotne jest również sporządzenie projektów branżowych instalacji wewnętrznych. Po załatwieniu spraw związanych z projektem należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w wydziale budownictwa Starostwa Powiatowego. Może ono zostać wydane temu, kto uprzednio złożył wniosek w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych – jest to objęte odpowiedzialnością karną. Do wniosku dołączamy cztery egzemplarze projektu budowlanego razem z opiniami, pozwoleniami i pozostałymi dokumentami, które są wymagane; oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych; decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeśli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Po przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko wymagane przepisami o ochronie środowiska oraz uzyskaniu przez inwestora szczególnych pozwoleń, uzgodnień czy też opinii innych organów, można uzyskać pozwolenie na budowę, które wydaje starosta. Jeśli w ciągu 14 dni od uzyskania decyzji o pozwoleniu nikt się od niej nie odwoła, staje się prawomocna i nie ma przeszkód przed przystąpieniem do realizacji naszych planów budowlanych. Pamiętajmy, że 7 dni przed rozpoczęciem prac, trzeba powiadomić o tym starostę.
 
Created by LINGNET


TA STRONA UŻYWA COOKIE

X Nie pokazuj więcej
Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki