PROJEKTY GARAŻY   PROJEKTY BUDYNKÓW GOSPODARCZYCH
 Nazwa projektu: KOD projektu:  
 Powierzchnia: małe do 60m2 duże powyżej 60m2
 Typ budynku: z poddaszem z podpiwniczeniem
z pomieszczeniem gosp. / ze składem drewna z wiatą
 Ilość stanowisk: 1 2 3 lub więcej
 Typ dachu: 1-spadowy 2-spadowy 4-spadowy
 Cena maksymalna:  


Kominek w domu
 
     Z pewnością wiele osób pragnących efektownie i nowocześnie urządzić swój dom, bierze pod uwagę ocieplanie wnętrza przy użyciu kominka. Faktem jest, że takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach, gdyż w znacznym stopniu wpływa na estetykę pomieszczenia, a co więcej, spełnia funkcję użytkową.

     Istnieje wiele firm zajmujących się produkowaniem kominków i niezbędnych im akcesoriów. Wiele z nich ma w swej ofercie także montaż i wykończenie. Klient może zdecydować się na zainstalowanie kominka dekoracyjnego, czyli takiego, który nie posiada wysokich parametrów grzewczych, lub funkcjonalnego - ogrzewającego pomieszczenie, w którym się znajduje, a nawet cały dom. Możemy wybrać kominek otwarty, czyli bez wkładu kominkowego. Uzyskamy wówczas z pewnością imponujący efekt dekoracyjny, ale ze względów bezpieczeństwa będzie wymagało to przemyślanych działań instalacyjnych. Mając kominek tego typu, musimy być świadomi szybkiej utraty właściwości grzewczych. Jeśli jest to zbyt uciążliwa wada takiego rozwiązania, wówczas wybierzmy kominek z zamykanymi wkładami grzewczymi. Niejednokrotnie jest on równie estetyczny jak kominek otwarty. Jego największym atutem jest moc grzewcza, która jest w stanie zapewnić komfort cieplny nawet całego domu. Do tego celu można wykorzystać istniejącą już instalację centralnego ogrzewania. Trzeba tylko zamontować wkład kominkowy z płaszczem wodnym, gdzie rurki umieszczone są wokół korpusu wkładu.Ogrzana woda płynie do wymiennika, którego zadaniem jest przekazać ciepło do ciśnieniowej instalacji centralnego ogrzewania. W tej sytuacji kominek funkcjonuje jako element wspomagający w instalacji zasilanej z kotła na gaz lub paliwo płynne. Generalnie jednak do transportu ciepła wykorzystywane jest najczęściej powietrze rozprowadzane specjalnymi kanałami w ścianach i stropie. Nietrudno wykonać tego typu instalację w czasie budowy domu i podczas prac wykończeniowych.
Biorąc pod uwagę małe systemy, należy podkreślić, że powietrze rozprowadzane jest wówczas w naturalny sposób poprzez konwekcję na odległość maksymalnie 3 m od osi kominka. W dużych, bardziej zaawansowanych systemach, zastosowanie znajdują turbiny pompujące. Ciepło rozprowadzane jest po całym domu za pomocą izolowanych przewodów stalowych lub aluminiowych, zakończonych kratkami wentylacyjnymi z możliwością regulacji. Jak widać, wybór jest duży i warto odpowiednio wcześnie zastanowić się nad odpowiednim rozwiązaniem. Niejednokrotnie cenne okazują się wskazówki osób mających gruntowną wiedzę na ten temat, dlatego warto pytać.

Miejsce dla kominka

     Gdzie najlepiej umieścić kominek? Tego typu pytania zadaje sobie wiele osób zdecydowanych na jego instalację. Najlepiej jest postawić go w centralnej części domu, ponieważ to właśnie z centralnego punktu najłatwiej jest rozprowadzić ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Najwłaściwszym ustawieniem kominka jest zrobienie tego w taki sposób, żeby jak najlepiej oddawał efekt płonącego ognia. Ważne jest także, aby był widoczny z całego pomieszczenia, w którym został zainstalowany.
Należy zapamiętać, że stawianie kominka blisko drzwi nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż skutkuje to szybką ucieczką ciepła z pomieszczenia. Również nie należy decydować się na umiejscowienie kominka, gdy mamy do dyspozycji salon połączony z kuchnią, w której znajduje się wyciąg.
 
Created by LINGNET


TA STRONA UŻYWA COOKIE

X Nie pokazuj więcej
Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki